Afkoop klein pensioen

Het televisieprogramma Kassa en Omroep Max besteedden in april aandacht aan het onderwerp pensioen. In het bijzonder aan de samenloop van de AOW en het aanvullend pensioen. De Sociale Verzekeringsbank (SVB) voert de AOW uit. De SVB had het pensioen dat een deelnemer op 65-jarige leeftijd in één afkoopbedrag ontving, gekort op de AOW-partnertoeslag van haar man.
Uw pensioen in één keer uit laten betalen
Afkoop van een klein pensioen is mogelijk op de pensioengerechtigde leeftijd als uw pensioen lager is dan een bepaald bedrag per jaar. Dit noemen wij de afkoopgrens. Voor 2014 is de afkoopgrens vastgesteld op € 229,03. Als afkoop mogelijk is, doen wij u een aanbod.
Gevolgen voor de AOW-partnertoeslag
Afkoop op 65-jarige leeftijd kan ongunstig zijn als uw partner een AOW-partnertoeslag ontvangt. De SVB ziet afkoop namelijk als extra inkomen en kort dit bedrag op de AOW-partnertoeslag. Dit komt doordat de AOW-leeftijd verhoogd is en niet meer hetzelfde is als de leeftijd waarop u recht heeft op pensioen.
Gevolgen voor overbruggingsuitkering AOW
Heeft u recht op een overbruggingsuitkering AOW? De hoogte van die uitkering hangt af van de inkomsten van u en uw partner. De SVB ziet de afkoop als extra inkomen en kort dit bedrag op de overbruggingsuitkering AOW.
Oplossing?
De Pensioenfederatie heeft in april geprobeerd om samen met de Sociale Verzekeringsbank (SVB) en de Belastingdienst tot een werkbare oplossing te komen. De Pensioenfederatie heeft als oplossing voorgesteld om de afkoopsom van klein pensioen - op verzoek van de betrokkene - pas uit te betalen in de maand volgend op de AOW-ingang. Dit zorgt ervoor dat de AOW-partnertoeslag of de Anw-uitkering niet wordt gekort. Afhankelijk van uw persoonlijke financiële situatie kan het uitbetalen van de afkoopsom in de maand volgend op de AOW-ingang mogelijk leiden tot een naheffingsaanslag of correctie door de Belastingdienst. Pas nu blijkt dat de overheid toch wil niet meewerken aan dit voorstel, hoewel er in een eerder stadium mee was ingestemd.
De Pensioenfederatie zal op korte termijn opnieuw met de overheid overleggen over mogelijke oplossingen. Zodra die oplossing er is, zullen wij u hier nader over berichten. Als u toch al vragen heeft kunt u contact opnemen met het pensioenfonds.
Gevolgen voor huurtoeslag en/of zorgtoeslag
Afkoop van uw pensioen kan ook gevolgen hebben voor een eventuele huurtoeslag en/of zorgtoeslag.
Verlaging van de huurtoeslag kunt u voorkomen als u (via een speciaal formulier) de afkoopsom als bijzonder inkomen opgeeft aan de Belastingdienst. Dit formulier kunt u opvragen bij de Belastingdienst. Het verlagen van de zorgtoeslag is niet te vermijden. De zorgtoeslag wordt gekort ongeacht wanneer u het pensioen in één keer laat uitbetalen.